Bazı Ülkelerde Yasaklanmış Popüler Çizgi Filmler

Bir yetişkin veya çocuk olsanız da, muhtemelen hala severek izlediğiniz çizgi filmler ne yazık ki birçok ülkede yasaklanmış durumda. Detaylar haberimizde…

17.10.2017
399
Bazı Ülkelerde Yasaklanmış Popüler Çizgi Filmler

Bir yetişkin veya çocuk olsanız da, muhtemelen hala severek izlediğiniz çizgi flimler ne yazık ki birçok ülkede yasaklanmış durumda.

MaviFM popüler animasyon filmlere karşı bu önlemlerin açıklanmasını sağladı.

 

1: Winnie the pooh

Yasaklanan Ülke : Çin

Sebep : Ana karakter ile Çin‘in cumhurbaşkanı arasındaki benzerlik.

Önlemler : Bu ülkede TV’de çizgi film ve dizi yasaklanmıştır.

Ayı, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile karşılaştırıldığında tasvir eden masum resimlerle başladı. Bu sevimli bal bağımlısı hayvanın Çin lideriyle çok ortak noktası var ve Çinli kullanıcılar, benzer karakter özelliklerine sahip olduklarını söylüyorlar.

2: Pokemon

Pokemon

Yasak: Japonya, Türkiye ve Arap Birliği.

Sebep: Çocukların sağlığına zararlıdır.

Önlemler: TV‘de bir bölüm yasaklandı.

Bir bölümde 12 Hz frekansı ile parlak mavi ve kırmızı yanıp sönen garip bir patlama oldu Sonuç olarak, çocuklar daha sonra sağlığı hakkında şikayet etmeye başladı. Belirtilerin bazıları kısmi görme kaybı, konvülsiyon ve bilinç kaybı idi. 600’den fazla çocuk hastaneye kaldırıldı. Bölüm TV‘de yasaklandı ve bu olaya “Pokemon Şoku” adı verildi.

3: Sünger Bob

Sünger Bob

Yasaklandı: 120’den fazla ülkede ABD, Rusya, Avrupa, Avustralya ve niceleri.

Sebep: Şiddet ve faul dil.

Önlemler: Birçok ülkede belli bölüm yasaklanmıştır. Bir intihar vakası havaya uçuruldu.

Çizgi filmler eğitici olmalı ve karakterin pozitif ve tür özelliklerini popülerleştirmelidir. Her Bikini Altı kahramanının kendi negatif özelliği vardır. Dahası, onlar için bile cezalandırılmamıştır. Birçok ülke gelecek nesiller gibi davranmamalarını istiyor.

4: Tom ve Jerry

Yasaklandı: Dünyada.

Neden: Sigara, alkol, zararlı madde bağımlılığı ve şiddet.

Önlemler: Bazı bölümler yasaklandı, sahneler silindi ve karakterler değiştirildi.

50 yıllık bir yayın sırasında, birçok saldırgan sahne silindi, yeniden dublajlandı, hatta 1940’larda spesifik bir Amerikan yaşamı gösterdi.

Ancak birçok kişi , bu karikatürdeki ana sorunun cezasız şiddet olduğunu düşünüyor Tom yaramazlığı nedeniyle cezalandırılıyor ve Jerry kediyi alay etmek yasak değil. Ve fare olumlu bir karakter olması gerektiği için seyirciden olumsuz bir tutum almıyor.

5: Shrek 2

Yasak: İsrail

Sebep: Cinsel ipuçları ve hakaret eden kamu görevlileri.

Önlemler: Bu karikatür, ülkedeki tüm sinemalarda yasaklanmıştı.

Orijinal filmdeki skandallardan birinde, kahramanlar “bobbit‘e” derler, yani bir karakterin biyolojik organlarını kesmek istiyorlar. Bu fiil John Bobbit’in ailesindeki bir kazadan sonra ortaya çıktı, burada John‘un karısı onun  … kesti onun için “erkeklik” diyelim.

Dublaj yazarları, bu anı, ünlü bir İsrail şarkıcı hakkında şaka yaparak gerçekten yüksek bir sesle değiştirmeye karar verdiler. Elbette, şarkıcı David D’Or bu şakayı beğenmedi ve çizgi romanın yazarlarına dava açtı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mero